Kilis Yardımlaşma derneği 

 

 

 


Fatih Ortaokulu Tok Karınlar Projesi

Devamı
 

 

 

 

19 Mayıs Kutlu olsun !  

Devamı  

 
magazin

 

Göbeklitepede Kadın İzleri  Devamı 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  26896630
Bugün Ziyaretçi :  122
Aktif Ziyaretçiler :  73

Türk kumaşı, yerli yazılımla sanal evrende kıyafete dönüşerek alıcıya ulaşıyor

 
Türk kumaşı, yerli yazılımla sanal evrende kıyafete dönüşerek alıcıya ulaşıyor

Bursa'da bir firma tarafından geliştirilen yerli yazılım, üretici ve yabancı alıcıyı "teknolojik pazar yerinde" bir araya getirerek ihracatın daha az maliyetle artırılmasını hedefliyor.

Türk kumaşı, yerli yazılımla sanal evrende kıyafete dönüşerek alıcıya ulaşıyor

BTB GLOBAL firmasının geçen hafta düzenlenen Bursa Tekstil Show Fuarında tanıttığı "Fabriclook" uygulaması, Türk kumaş üreticileri ile yabancı alıcıları sanal evrende bir araya getiriyor.

Sanal platformun, kumaş üreticilerinin tüm koleksiyonlarını, videolarını ve ürünlerine ait teknik özellikleri sisteme kolayca yüklemelerine olanak sağlamasının yanı sıra kumaşlar, "manken avatarlar" üzerinde kıyafet olarak deneyimlenip yabancı alıcılara pazarlanıyor.

Projenin koordinatörü ve programın yazılımcısı Can Paçacı, AA muhabirine, uygulamanın toptan kumaş alıcıları ile üreticileri bir araya getiren B2B (işletmeden işletmeye) platformu olduğunu söyledi.

Çeşitli fuar ve organizasyonlarla kumaş üreticileri ile alıcıları yıllardır fiziki ortamda bir araya getirdiklerini anlatan Paçacı, "İki tarafın da sorun ve isteklerini çok iyi bildiğimiz için bu uygulamayı geliştirdik. Uygulama üç boyutlu avatar, metaverse deneyimi yaşatıyor. Sisteme üye onaylı alıcılar uygulamada yer alan farklı avatarlara gömlek, etek, pantolon gibi elbise formundaki kumaşları giydirip kumaşın nasıl durduğunu görebiliyor. Kumaşın bütün detayları yani örme, dokuma, baskı veya işlenmiş olup olmadığı hatta ipliğine kadar detaylı şekilde görülebiliyor. " ifadesini kullandı.

"Üreticiye zaman ve maliyetten tasarruf sağlıyor"

Paçacı, üretici firmaların, yeni bir koleksiyon ürettiğinde yurt dışındaki alıcılara kartela veya numune göndermeye çalıştığını aktararak şöyle devam etti:

"Bu durumda kargo ve lojistik maliyetleri, uzun ulaşım süreleri gibi problemler ortaya çıkıyor. Fuar veya B2B görüşmelerde numune ve kartela talepleri alan firmaların bir çoğu etkinlik sonrasında bu talepleri yerine getiremiyor. Bu platform sayesinde fiziki kartela ve numune transferlerini en aza indirgeyip üreticilerimize zaman ve maliyetten tasarruf sağlarken alıcılar için de kendilerine uygun kumaşlara daha kolay ulaşma ve bunları deneyimleme seçeneği sunuyoruz. Yapay zeka destekli uygulamada yer alan özellik sayesinde alıcılar, herhangi bir kumaşın fotoğrafını çekip uygulamaya yüklediğinde bunu sistemde yer alan hangi firmanın üretebileceğine dair en yakın eşleştirmeye ulaşabiliyorlar. Öncelikli hedefimiz Türk üreticilerini dünyadaki alıcılarla buluşturmak. Tamamen ihracata yönelik bir uygulama geliştirdik. Avatar sayılarımız artacak. Bu uygulamayla çanta, ayakkabı gibi gibi tekstile yakın sektörel ürünlerin görselleri de sunulacak’’.

"Platform hızla büyüyor"

BTB GLOBAL firmasının ortaklarından Fatih Çığ da "Fabriclook" platformunun, uzun yılların sektörel birikimini dijital çağa uygun bir şekilde Türk kumaş üreticilerinin hizmetine sunduğunu, doğrudan ihracatı arttırmaya yönelik bir uygulama olduğunu belirtti.

Firma olarak 30'dan fazla ülkede fiziki organizasyonlar düzenlediklerini, binlerce alıcıyı Türkiye'ye getirdiklerini vurgulayan Çığ, şunları kaydetti:

"Bu organizasyonların lojistik hizmetlerini, yurt dışı tanıtım operasyonlarını da sürdürüyoruz. Bünyemizde sürekli istihdam edilmiş personelimiz tarafından 6-7 dil konuşuluyor, yabancı alıcılarla iletişimin devamlılığını sağlıyoruz. Ağırlıklı olarak giysilik kumaş, hazır giyim ve ev tekstili sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Özellikle tekstil sektöründe uzmanlaştık, dünya üzerinde gitmediğimiz toptancı bölgesi ve tekstil fuarı kalmadı. Birçok yabancı ülkede partnerlerimiz ve çözüm ortaklarımız var. 60 ülkeden yaklaşık 400 yabancı firmanın temsilcilerinin geldiği tekstil fuarında da uygulama büyük ilgiyle karşılandı. Fabriclook bu tecrübeyi aktardığımız, ihracatçımızın ve yabancı alıcının ilgi gösterdiği bir platform olarak hızla büyüyor."

AA

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  27.3.2022
İzlenme:  51
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Kafa nakli için geri sayım başladı
Dünyanın ilk kafa nakli 2017'de yapılacak ancak kafayı nakletmeden önce hastayı sanal gerçeklik içinde yeni vücuduna alıştırmak gerekiyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.12.2016 Devamı
 
Nikola'dan dünyayı değiştirecek kamyon
Elektrikli otomobil üreticisi Nikola, dünyayı kökünden değiştirebilecek bir kamyon tanıttı.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 3.12.2016 Devamı
 
Renk körleri için 'renk tonu bulucu' cihaz geliştirdiler
Yalova'nın Çınarcık ilçesinde Atatürk Bilim ve Sanat Merkezindeki iki öğrenci, renk körleri için renk tonu bulucu cihaz geliştirdi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 16.2.2017 Devamı
 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde kurulan Halı-Kilim Müzesi'nde, hem bölgenin en önemli el sanatları arasında yer alan halı ve kilim dokuma kültürü tanıtılıyor hem de unutulmaya yüz tutan sanat aslına uygun olarak yaşatılıyor. 

Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

ATATÜRK'ÜN VASİYETİ VE HİLAFET FEDERASYONU
Hüseyin TOPRAK

“ONURLU DÖNÜŞ” “GÖNÜLLÜ GİDİŞ” OLUR MU?
M. Yahya EFE

19 Mayıs Kutlu Olsun !
Harika ÖREN

EY GENÇLİK MİRASINA SAHİP ÇIK!
Belma Demir AKDAĞ

ÇEMBER DARALIYOR
Ahmet GÖKSAN

DÜZENİN YENİSİ
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Metin Mercimek

TOPRAK ANA
Sevgi Ünal

23 NİSAN’IM
Arzu KÖK

MAYIS
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Fevziye ŞİMDİ

ÇANAKKALE
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Nevin BALTA

3 Nisan ve Mülteci Çocuklar
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Handan ÇÖLAŞAN

NEREYE GİDİYORUZ?
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Münevver ÖZCAN

ŞİKAYET ETME DEĞİŞTİR ..
Şahika ÖNER

SONBAHARIN İÇİNDE!
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam