Ramazanınız,
Mübartek olsun!
Devamı  
 

 

 

     

  Ankara tek yürek iyiliği paylaşıyor

 
 Devamı     

  
magazin
 
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 4 NİSAN SOKAK HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE Farkındalık oluşturdu.
 
 

  Devamı  

 

 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  24565171
Bugün Ziyaretçi :  1445
Aktif Ziyaretçiler :  75

“SES’SİS ZAMANLAR FOTOĞRAF SERGİSİ”
 
 
“SES’SİS ZAMANLAR FOTOĞRAF SERGİSİ” ZİYARETÇİLERİNE KAPISINI AÇTI
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğinde “22 Mart Dünya Su Günü” dolayısıyla “Ses’sis Zamanlar Fotoğraf Sergisi Açılış Töreni” düzenlendi.
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğinde Fotoğraf Sanatçısı Özlem Acaroğlu’nun su konulu “Ses’sis Zamanlar Fotoğraf Sergisi” Gaziantep Sanat Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle ziyaretçilerine kapısını açtı. Açılış konuşmalarının sona ermesiyle kurdele kesimi yapıldı. Ardından Sanatçı Acaroğlu’nun eşliğinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyeleri ile sergi gezildi, eserlerin hikayeleri hakkında bilgi verildi.
Sergideki eserlerle suyla ve suyun kıyısında bulunan nesnelerin bütünleştirilerek suyun, uysal, yumuşak hayatı kucaklayan dilinin ön plana çıkması amaçlandı. Değeri günümüzün hızlı yaşam koşturmacasında unutulan ‘detay’lar sergi ile yeniden gün yüzüne çıkarıldı.
Törende; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Fotoğraf Sanatçısı Özlem Acaroğlu Kültür ve Turizm Daire Başkanı Oya Alpay ve GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler katıldı.
 
 
ŞAHİN: SANAT DİLİYLE SUYUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKECEĞİZ
Serginin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gün önemli bir gün. Dünya su günü. Bütün dünya kuraklığı ve su yönetimini konuşuyor. Artık su yönetimi altın yönetimi kadar önemli. Hele ki bizim coğrafyada çok daha önemli. Su hayattır. Su azizdir. Dualarımızda hep ‘su gibi aziz olun’ deriz. Su rahmettir. Su berekettir. Yüce Mevla’m kendi varlığını su ile anlatır. Su biterse hayat susar. Su biterse insan susar. Bizim su meselesini toplumun her bir ferdine çok iyi anlatmamız gerekiyor. Bugün de sanat diliyle suyun önemine dikkat çekeceğiz. Protokol üyelerine ve sergide ortaklaşa hareket ederek emek veren isimlere çok teşekkür ediyorum. Su stratejik bir meseledir. Şimdi dünya ekonomik formu adında dünya risk haritası açıklandı. Bulaşıcı hastalıklar, doğal çeşitliliğin azalması ve su yönetimi ile kuraklık alt başlıkları bu haritada öne çıkıyor. Büyük sorunlar olarak dile getiriliyor. Bizim şehrimiz açısından da geçmişimize baktığımız zaman ciddi su sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Osmanlı Dönemi’nde şehirleşme hızlı bir şekilde gelişirken Kadı Mahir Efendi, en iyi su uzmanını Gaziantep bölgesine göndermiştir.
 
 
Kastel ve livasların da hikayesi burada başlıyor. Gelen mühendisin deneyimleriyle kentin altında bir su yolu açılıyor. Kayaların ve mağaraların içinden geçen bu su yolu, buharlaşmanın çok fazla olduğu o dönemde büyük yarar sağlıyor. Biz de 2014 yılında belediye başkanlığı görevine gelince su sorununu tespit ettik, Düzbağ projesi ile de güzel bir çözüm yolu bulduk. Eğer proje hayata geçirilmeseydi, 2 milyon insan susuz kalacaktı bugün. Çok önemli bir proje ile dağları delerek tüneller açtık. Devasa borularla içme suyunu vatandaşımıza ulaştırdık. Ham su kalitesine göre 4 kat iyileşmiş su şehrimizde vatandaşlarımıza sunuluyor. Esnafın söylemi de bu yönde, ‘artık çayın kalitesi değişti, kireç yok’ deniliyor. Su kalitesinin belirli bir değişime döndüğünü görüyoruz. Sanat yönü de suyun önemini anlatmak açısından çok önemli. Bugün bu amaçla burada bulunuyoruz. Kültür, sanat ve su önemi ile bir araya gelen eserleri birazdan birlikte inceleyeceğiz” diye konuştu.
 
BAKBAK: DÜNYANIN YÜZDE 22’Sİ SAĞLIKLI SUYA ERİŞEMİYOR
Gaziantep AK Parti Milletvekili Derya Bakbak, suyun insanlığın yaşam kaynağı olduğuna dikkati çekerek, “Tüm ekosistemin varlığını sürdürebilmesi için olmazsa olmaz tek şart Muhittin Taşdoğan’ın da dediği gibi Mars’ta bile aradığımız şey su aslında. Gerçekten dünyanın dörtte üçü sularla kaplı ama sadece %2 buçuğu tatlı su kaynağı. Çok kıymetli bir hazine bizim için ve dünyaya baktığımızda %22’si sağlıklı suya erişememekte şu anda ve atık su sistemine de yine %22 oranında dünyada dönüşüm sağlanamamakta. Sayın Cumhurbaşkanımız her ortamda dile getirmekte mevcut kaynaklarımızın tasarruflu ve sistemli bir şekilde kullanılması, bilinçli bir tüketim biçimiyle kullanılmasını her ortamda dile getirmekte. Yine saygıdeğer hanımefendi Emine hanım da bu konuda gerçekten çok güzel çaba ve gayretleri bulunuyor. Çevre ve geri dönüşüm konusunda da keza öyle” diye konuştu.
 
TAŞDOĞAN: SUYU SANATLA ANLATMAK İÇİN BİR ARADAYIZ
Gaziantep MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan şunları söyledi: “Bugün çok iyi bir vesile ile bir aradayız, suyu sanatla anlatmak için bir aradayız. Su hayattır, su sanattır demek için buradayız. Suyu başına yazdığınız zaman arkasına ne yazarsanız o olur. Çünkü dünyanın yaradılışı, varoluşu su ile beraber. Bugün Mars’ta bir araç hayat arıyor biliyorsunuz. Aradığı aslında hayat dediğimiz şey; su. Su arıyor. Suyu bulsak başka dünyalar olduğuna inanıp oralarda da olacağız. Su bu kadar önemli. İçilebilir, ulaşılabilir temiz su. Bunu da sayın bakanım, sayın genel müdürüm güzel izah ettiler. Gaziantep’te su çeşmeden içilir. Daha üstüne bir şey söylemeye gerek yok. Bu noktada Gaziantep çok iyi duruma geldi.”
 
ACAROĞLU: NEREDEYSE TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SUYU POZLADIM
Fotoğraf sanatçısı Özlem Acaroğlu 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla Gaziantep’in kurtuluşunun 100’üncü yılında kendisi için çok özel olan bu sergiyi açmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Katılımlarınız beni çok mutlu etti. 2000’li yılların başında analog filtrelerle bu işe başladım. Ardından dijital fotoğrafçılıkla beraber ND filtrelerin en iyi suda sonuç verdiğini tecrübe ettim. Su pozlayarak devam ettiğim bu proje, ülkemdeki su kaynaklarını görmek ve insanlara göstermem konusunda beni hep teşvik etti. Türkiye’deki bütün noktalarda neredeyse suyu pozladım. Siz de bu sergide bunu seyredeceksiniz” şeklinde konuştu.
 
SERGİDE ÇOK DEĞERLİ SESSİZ KARELERE ŞAHİTLİK EDECEĞİZ”
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli de şunları aktardı: “Böylesine önemli bir günde, suyu anımsatan, suyun değerini bizlere gösterecek fotoğraflarıyla, çok
değerli sessiz karelerine şahitlik edeceğiz. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak bizler, kültüre çok değer veriyoruz. Bu serginin hazırlanması aşamasında da iş birliği içinde olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Su hayattır, Gaziantep’te hayatın devamlılığını koruması için suya ihtiyaç var. Gerçekten de Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere ekibiyle çok değerli hizmetler veriyor.”
 
SÖNMEZLER: SU KONUSU HEM ÜLKEMİZ HEM DE ŞEHRİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Kanalizasyon ve Su İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de şunları ifade etti: Genel Müdürlügümüz 22 Mart Dünya Su Günü çeşitli etkinlikler düzenlemekte olup, bu kapsamda yapacağımız ilk etkinlik bugün fotoğrafçısı sanat sanatçısı Özlem Acaroğlu'nu fotoğraf sergisi olacaktır. "Su" konusu bizler içinde ülkemiz ve ülkemiz ve şehrimizin bulunduğu coğrafik konumu göz önüne alındığında, Gaziantep için daha hassas bir konu. Kentimizin uzun yıllar içme suyu sorununu kaldıracak projemizi hayata geçirdik.”
 
 
 

 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  23.3.2021
İzlenme:  117
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Bodrum değil Tunceli
Bir zamanlar askeri operasyonların yapıldığı Tunceli'nin Kutuderesi Vadisi'nde bulunan Munzur Çayı sahili şimdi tatilcilerin gözdesi...Munzur çayı sahlilindeki renkli görüntüler Bodrum'u aratmıyor.

Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.8.2009 Devamı
 
Piramitlerin sırrı ortaya çıkıyor
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 14.8.2010 Devamı
 
Mehmet Kadıoğlu'nun şiirleri
Mahzunlaşmaya başladı garip gönlüm
Yaklaştı Kilis’ten ayrılık günüm
Dostlarım, arkadaşlarım, anam özüm
Yine burnumda tütecek, yok mu çözüm
Efe'ce Haber Gazetesi [ 2.9.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

TÜRKİYE TÜRKÇE İLE VAR OLMUŞTUR
Hüseyin TOPRAK

ŞÜKRETMEK…
M. Yahya EFE

Mutluluğun sırrı
Orhan SELEN

TARİHE YAN BAKMAK
Harika ÖREN

MAHYA IŞIKLARI
Belma Demir AKDAĞ

ŞİDDET, KADIN, SÖZLEŞME
Arzu KÖK

Laiklik Vazgeçilir Değildir
Metin Mercimek

BARIŞ DÜŞÜNCEMİZ IŞILDASIN
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Ahmet GÖKSAN

KARGANIN KARASI
Handan ÇÖLAŞAN

Polis Haftamız Kutlu Olsun
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !
Şahika ÖNER

BAHARDA; ŞAKAYIKLAR & AYI GÜLLERİ
Ayten YAVAŞÇA

GÜNEŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ ÜZÜMLERİN AŞKI!
Fevziye ŞİMDİ

TOM AMCA’NIN KULÜBESİ
Alev YILDIRIMCI

ÜNİVERSİTE ve ÜNİVERSİTELİ
Münevver ÖZCAN

YENİDEN DENGELENECEĞİZ ..
Oktay ZERRİN

ÇANAKKALE' DE
Sevgi Ünal

DİKEN ÜSTÜ
Dr. Doğan KUŞMAN

ERMENİSTAN İLE TÜRKİYE İLİŞKİSİ
Dr. İbrahim ATEŞ

ŞA’BAN’IN YARISI (BERAT) GECESİ
Samet Şimşek

Aç Geldik Tok Gideceğiz
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam