Ramazanınız,
Mübartek olsun!
Devamı  
 

 

 

     

  Ankara tek yürek iyiliği paylaşıyor

 
 Devamı     

  
magazin
 
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 4 NİSAN SOKAK HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE Farkındalık oluşturdu.
 
 

  Devamı  

 

 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  24564939
Bugün Ziyaretçi :  1213
Aktif Ziyaretçiler :  77

'Yeni anayasayı demokrasiye inanlar yapabilir'

 

 
'Yeni anayasayı demokrasiye inanlar yapabilir'
 
CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, partisinin genel merkezinde düzenlediği toplantısında konuştu. Erkek, AKP Kongresi'ndeki kalabalığı eleştirerek, "Esnaf cezalandırılıyor, ama lebalep kongreler devam ediyor" ifadelerini kullandı.
 
ANKARA (Anayurt) - CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, partisinin genel merkezinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erkek, AK Parti'nin önceki gün Ankara Spor Salonunda düzenlenen 7. Büyük Olağan Kongresi için başkente gelen kalabalığın salgına davetiye çıkardığına işaret ederek, "Saray iktidarı, lebalep hukuksuzluk içinde. Esnaf cezalandırılıyor, ama lebalep kongreler devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktada saray iktidarı, bütün toplum için milletimiz için Türkiye için tam bir adalet sorunu, sağlık sorunu, güvenlik sorunu haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.
 
Kovid-19 nedeniyle yüzlerce sağlık çalışanı, binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Erkek, şöyle konuştu:
"Dün üzülerek gördük ki saray iktidarı, lebalep hukuksuzluk içinde. Kovid-19 pandemisi sebebiyle insanlar büyük acılar yaşıyorlar. İnsanlar sevdiklerine sarılamıyorlar. Yüzlerce sağlık çalışanına kaybettik, binlerce vatandaşımızı kaybettik. Bugün günlük vaka sayısı 10 bine yaklaşan Almanya, tam kapanmayı tartışırken; bizim spor salonları lebalep. Kim yapıyor? Saray. Saray kural tanımıyor, ahlak tanımıyor, vicdan tanımıyor. Anayasa'mızın 10. maddesini herkese hatırlatmak istiyorum: Kanun önünde eşitlik maddesi"
Türkiye'nin, son dönemde vaka artışında Avrupa'da şampiyon olduğunu söyleyen Erkek, ülkede otobüslerin, kapalı spor salonlarının dolduğunu, kongrelerin, toplantıların yapıldığını belirtti. Erkek, "Kim yapabiliyor? Saray iktidarı ve AK Parti. Çünkü saray iktidarı ve çevresi imtiyazlı sınıf" diye konuştu.
Erkek, salgın sürecinde vatandaşın, esnafın cezalandırıldığını, kalabalık kongrelerin ise sürdüğünü savundu. Devletin ciddiyetle yönetilmesi gerektiğini belirten Erkek, iktidarın, millet için sağlık, adalet, güvenlik sorunu haline geldiğini ileri sürdü.
 
Erkek, AK Parti'nin "Türkiye için güven ve istikrar" sloganını da "Böyle sorumsuz, vicdansız, kural, kanun tanımayan bir iktidar, nasıl Türkiye için güven ve istikrar sağlayacak?" şeklinde eleştirdi.
AK Parti'nin, "19 yıl bir hazırlık süreciydi, biz yeni başlıyoruz" ifadesini kullandığını, ama hazırlıkta sınıfta kalındığını öne süren Erkek, "19 yılda milleti uçurumun kenarına getirdiler, millet kurtardı. Darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldık. Daha sonra darbeyi ve OHAL dönemini fırsat bilerek köklü sistem değişikliklerine gittiler." görüşünü dile getirdi.
 
Yeni anayasa tartışmalarına da değinen CHP'li Muharrem Erkek, Türkiye'de gazeteciler, milletvekilleri, öğrenciler, il başkanları, belediye başkanları, Çorlu tren kazasında evladını kaybeden anneler ile sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'ın yargılandığını, siyasi partilerin kapatılmak istendiğini anlattı.
CHP'li belediyeler üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığını öne süren Erkek, "Hangi baskıyı kurarlarsa kursunlar hiçbirimiz bir santimetre dahi geri adım atmayacağız" ifadesini kullandı.
Taksim Gezi Parkı'nın mülkiyetinin, belediyeden "Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı"na geçmesini de eleştiren Erkek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesinin elinden, Taksim Gezi Parkını, Taksim Meydanını alıyorlar. İstanbul'u kaybettikten sonra dengelerini de kaybettiler" dedi.
 
 Erkek, şöyle devam etti:
Daha önce de söyledik İstanbul'u kaybettikten sonra dengelerini de kaybettiler. Hani diyordu ya AK Parti Genel Başkan Erdoğan 'İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder.' Evet ilk seçimde Türkiye'yi de kaybedecekler, aslında Türkiye kazanacak. Kaybedecek onlar, kaybedecek ama dengelerine de tamamen kaybetmiş durumdalar. Yeni anayasa yapacağız diyorlar ama 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dayanan anayasa yapacağız' diyorlar.
 
"Yeni anayasayı, toplumsal bir uzlaşmayla ve insan odaklı olarak biz yapacağız. Çünkü insan odaklı bir anayasayı demokrasiye inananlar, demokratlar yapabilir. OHAL döneminde anayasa değişikliği referandumu yaptıranlar asla demokrat olamazlar. Dünyanın hangi demokratik ülkesinde OHAL dönemlerinde köklü anayasa değişiklikleri yapılır? Dünyanın hangi demokratik ülkesinde OHAL dönemlerinde seçim yapılır? Referandumu, seçimi yaptılar, ondan sonra OHAL'i kaldırdılar. Sivil darbe süreci de devam ediyor.
Yaşadığımız tüm sorunların temelinde aslında sistem sorunu yatıyor. 'Yeni anayasa yapacağız' diyorlar ama şunu da ısrarla söylüyorlar, 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine dayanan bir anayasa yapacağız.' Yani bu sistemi savunuyorlar."
 
'Hukukun Üstünlüğü Endeksi'ndeki ilk 10 ülkenin, parlamenter sistemle yönetildiğini, son 10 ülkede ise 'patronlu başkanlık sistemi'nin uygulandığını aktaran Erkek, 'Dünya Mutluluk Endeksi'nde ilk 10'da bulunan ülkelerin de parlamenter sistemle yönetildiğini, mutsuz olan ülkelerde ise "patronlu başkanlık sisteminin bulunduğunu kaydetti.

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  25.3.2021
İzlenme:  77
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Bodrum değil Tunceli
Bir zamanlar askeri operasyonların yapıldığı Tunceli'nin Kutuderesi Vadisi'nde bulunan Munzur Çayı sahili şimdi tatilcilerin gözdesi...Munzur çayı sahlilindeki renkli görüntüler Bodrum'u aratmıyor.

Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.8.2009 Devamı
 
Piramitlerin sırrı ortaya çıkıyor
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 14.8.2010 Devamı
 
Mehmet Kadıoğlu'nun şiirleri
Mahzunlaşmaya başladı garip gönlüm
Yaklaştı Kilis’ten ayrılık günüm
Dostlarım, arkadaşlarım, anam özüm
Yine burnumda tütecek, yok mu çözüm
Efe'ce Haber Gazetesi [ 2.9.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

TÜRKİYE TÜRKÇE İLE VAR OLMUŞTUR
Hüseyin TOPRAK

ŞÜKRETMEK…
M. Yahya EFE

Mutluluğun sırrı
Orhan SELEN

TARİHE YAN BAKMAK
Harika ÖREN

MAHYA IŞIKLARI
Belma Demir AKDAĞ

ŞİDDET, KADIN, SÖZLEŞME
Arzu KÖK

Laiklik Vazgeçilir Değildir
Metin Mercimek

BARIŞ DÜŞÜNCEMİZ IŞILDASIN
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Ahmet GÖKSAN

KARGANIN KARASI
Handan ÇÖLAŞAN

Polis Haftamız Kutlu Olsun
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !
Şahika ÖNER

BAHARDA; ŞAKAYIKLAR & AYI GÜLLERİ
Ayten YAVAŞÇA

GÜNEŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ ÜZÜMLERİN AŞKI!
Fevziye ŞİMDİ

TOM AMCA’NIN KULÜBESİ
Alev YILDIRIMCI

ÜNİVERSİTE ve ÜNİVERSİTELİ
Münevver ÖZCAN

YENİDEN DENGELENECEĞİZ ..
Oktay ZERRİN

ÇANAKKALE' DE
Sevgi Ünal

DİKEN ÜSTÜ
Dr. Doğan KUŞMAN

ERMENİSTAN İLE TÜRKİYE İLİŞKİSİ
Dr. İbrahim ATEŞ

ŞA’BAN’IN YARISI (BERAT) GECESİ
Samet Şimşek

Aç Geldik Tok Gideceğiz
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam