Ramazanınız,
Mübartek olsun!
Devamı  
 

 

 

     

  Ankara tek yürek iyiliği paylaşıyor

 
 Devamı     

  
magazin
 
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 4 NİSAN SOKAK HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE Farkındalık oluşturdu.
 
 

  Devamı  

 

 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  24564901
Bugün Ziyaretçi :  1175
Aktif Ziyaretçiler :  79

4 NİSAN SOKAK HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ
 
-BÜYÜKŞEHİR, 4 NİSAN SOKAK HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE FARKINDALIK OLUŞTURDU
 

-BAŞKAN ŞAHİN, GÖZLERİNİ BARINAKTA HAYATA AÇAN KEDİLERE YAKINDAN İLGİ GÖSTERDİ
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin içerisinde bulunan hayvan barınağında 4 Nisan Sokak Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi, farkındalık oluşturuldu. Başkan Şahin, gözlerini barınakta hayata açan yavru kedilere yakından ilgi gösterdi.
4 Nisan Sokak Hayvanlarını Koruma Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediyesince, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde örnek bir etkinliğe imza atıldı. Etkinlikte, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hayvan barınağına giderek çeşitli nedenlerle sokakta bırakılan kedi ve köpeklerin mevcut durumu hakkında bilgi aldı. Gözlerini barınakta dünyaya açan yavru kedilere yakından ilgi gösterdi. Ayrıca Başkan Şahin, akciğerindeki sorun nedeniyle Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi edilen kedinin sağlık durumuna ilişkin veteriner hekimlerle görüştü. Ardından Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne giden Başkan Şahin, İstanbul Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğünce yakalanarak bakılması üzere Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne getirilen hayvanlarla buluştu, daha bir aylık olan Boncuk isimli yavru ayıya biberonla süt verdi. Renkli görüntüler oluştu.
Öte yandan İstanbul Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğünce yakalanarak Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne transfer edilen; 10 adet ara papağan, 38 adet yılan, 10 flamingo, 40 tavus kuşu, 28 sülün, 15 adet sürüngen, 2 adet iguana ve 15 adet muhtelif ördeğin tanıtımı yapıldı.
 
 
ŞAHİN: BÜTÜN GÜCÜMÜZLE SOKAK HAYVANLARIMIZIN YANINDAYIZ
4 Nisan Sokak Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin içerisinde bulunan barınakta açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Sokak hayvanları bizim için çok kıymetli. Çok iyi bakımlara muhtaç. 6 ay öncesine dayanan 2 ayrı protokol yapmıştık. Biz, hali hazırda çalışmalarımız gereğince sorunlarımızı kendi içerimizde çözüyoruz. Ancak bazı durumlarda öyle büyük ameliyatlara ihtiyaç duyuyor ki hayvanlarımız; o zaman da akademik destek almamız gerekiyor. Bu nedenle Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile bir protokol yapıldı ve tedavide bizim ekibimizi aşan operasyonlarda ameliyatlar için destek almaya başladık. Bu protokolün de ilk örneği yanımızda bulunuyor. Kedimiz akciğerindeki problemden dolayı nefes alıp vermekte zorluk yaşıyordu. Kendi olanaklarımızla hayvanı iyileştirmemiz mümkün değildi, hemen hızlı bir şekilde Hatay
Mustafa Kemal Üniversitesi’nin veteriner hekimlerine ulaştırdık. Kedimiz orada büyük bir operasyon geçirdi. Şu anda gayet sağlıklı. Tedavisinin tam karşılığını aldı. Nefes alıp vermekte sıkıntı yaşamıyor. Bu kedinin örneklerini hayata geçirdiğimiz protokol doğrultusunda çoğaltacağız. Dolayısıyla her can bize emanet. Bütün gücümüzle sokak hayvanlarının yanındayız. Onlar huzurlu ve sağlıklıysa bizde huzurlu ve sağlıklıyız” diye konuştu.
 
 
YENİ ÜYELER, GAZİANTEP HAYVANAT BAHÇESİ’NDEKİ YUVALARINA KAVUŞTU
Ülkeye yasal olmayan yollarla sokulup ardından yakalanarak Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne getirilen yeni üyelerle buluşan Başkan Fatma Şahin, “Doğada büyük bir ekosistem ve sevgi var. İnsan sevgisi doğayı ve hayvanı sevmekle başlıyor. Buranın adı doğal hayattır. Bizim hayvanat bahçemizde büyük bir ekosistem var. Her hayvana uygun yaşama koşullarını yerine getirerek hayvan türlerimizin barınmasını sağlıyoruz. Tür ve sayı bakımından dünyada 4’üncü Avrupa’da 3’üncüyüz. Burada milyonlarca aileye ev sahipliği yapıyoruz. Her 23 Nisan’da başka bir çalışma yapıyoruz. Bugün de bahar aylarına göz kırptığımız bu zamanda size yeni gelen türlerimizi tanıtıyoruz. Kaçak olarak yakalanıp evlerde beslenmemesi gereken hayvanlar var. Buradaki hayvan türlerinde bunu görüyoruz. Bu hayvanları elimizden geldiğince uygun ortamlarda yaşam sürmelerini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
 
ÖZSÖYLER, NEFES ALMAKTA ZORLUK YAŞAYAN KEDİNİN TEDAVİ SONRASI SAĞLIK DURUMUNU ANLATTI
Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler ise kedinin operasyon sonrasındaki sağlık durumu hakkında şunları söyledi: “ALO 153 ihbar hattına düşen ihbarda bir kedinin nefes almada zorluk yaşadığı belirtiliyordu. Bizim ekiplerimiz de ambulansla hayvanı belirtilen adresten aldı. 6 veteriner hekimimiz ve 6 veteriner teknikerimiz gerekli tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra hayvanın akciğer yetmezliğinin olduğu görüşünde toplandık. Ardından imzaladığımız protokol gereğince Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile irtibata geçtik. Operasyonun ciddi bir nitelik taşıması dolayısıyla oradaki veteriner hekimlerden destek aldık ve kedimizin sağlık durumunu tehdit eden akciğer tedavisini tamamladık. Hayvanımızın genel durumu şu anda iyi. Gerekli bakımları ve pansumanı bittikten sonra da kedimizi sahiplendireceğiz.”
 
Ülkeye yasal olmayan yollarla sokulmak isteyen hayvan türlerine de ev sahipliği yaptıklarını bildiren Özsöyler, sözlerini şöyle sürdürdü: “10 adet Ara papağan 38 adet yılan, 10 flamingo 40 tavus kuşu 28 sülün, 15 adet sürüngen, iki adet iguana ve 15 adet ördekler yakalandı. Biz de Gaziantep Hayvanat Bahçesi ailesi olarak bu hayvanları şehrimize getirdik. Bu hayvanların mutlaka ya doğal ortamında ya da hayvanat bahçelerinde barınmaları gerekiyor. Hayvanat bahçemiz doğum oranı en yüksek olan Türkiye’de birinci sıradaki hayvanat bahçesi sıfatını taşıyor. Bu da hayvanların ne kadar doğal ortamda olduklarını bizlere kanıtlıyor.
Etkinliğin ardından günün anısına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, protokol üyeleri ve katılımcılar fotoğraf çektirdi.
 

 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  5.4.2021
İzlenme:  82
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Bodrum değil Tunceli
Bir zamanlar askeri operasyonların yapıldığı Tunceli'nin Kutuderesi Vadisi'nde bulunan Munzur Çayı sahili şimdi tatilcilerin gözdesi...Munzur çayı sahlilindeki renkli görüntüler Bodrum'u aratmıyor.

Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.8.2009 Devamı
 
Piramitlerin sırrı ortaya çıkıyor
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 14.8.2010 Devamı
 
Mehmet Kadıoğlu'nun şiirleri
Mahzunlaşmaya başladı garip gönlüm
Yaklaştı Kilis’ten ayrılık günüm
Dostlarım, arkadaşlarım, anam özüm
Yine burnumda tütecek, yok mu çözüm
Efe'ce Haber Gazetesi [ 2.9.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

TÜRKİYE TÜRKÇE İLE VAR OLMUŞTUR
Hüseyin TOPRAK

ŞÜKRETMEK…
M. Yahya EFE

Mutluluğun sırrı
Orhan SELEN

TARİHE YAN BAKMAK
Harika ÖREN

MAHYA IŞIKLARI
Belma Demir AKDAĞ

ŞİDDET, KADIN, SÖZLEŞME
Arzu KÖK

Laiklik Vazgeçilir Değildir
Metin Mercimek

BARIŞ DÜŞÜNCEMİZ IŞILDASIN
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Ahmet GÖKSAN

KARGANIN KARASI
Handan ÇÖLAŞAN

Polis Haftamız Kutlu Olsun
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !
Şahika ÖNER

BAHARDA; ŞAKAYIKLAR & AYI GÜLLERİ
Ayten YAVAŞÇA

GÜNEŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ ÜZÜMLERİN AŞKI!
Fevziye ŞİMDİ

TOM AMCA’NIN KULÜBESİ
Alev YILDIRIMCI

ÜNİVERSİTE ve ÜNİVERSİTELİ
Münevver ÖZCAN

YENİDEN DENGELENECEĞİZ ..
Oktay ZERRİN

ÇANAKKALE' DE
Sevgi Ünal

DİKEN ÜSTÜ
Dr. Doğan KUŞMAN

ERMENİSTAN İLE TÜRKİYE İLİŞKİSİ
Dr. İbrahim ATEŞ

ŞA’BAN’IN YARISI (BERAT) GECESİ
Samet Şimşek

Aç Geldik Tok Gideceğiz
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam