KURBAN DUYURUSU
 Devamı  
 
 
 Selçuk: Eğirtimde telafi başlıyor
 Devamı  

 


     

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'le görüştü

 
 Devamı     

magazin
 
 
Adalar Kültür Derneği PEMBE DÜŞLER SERGİSİ'ne ev sahipliği yaptı
 
 

  Devamı  

 

 

 

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  25143838
Bugün Ziyaretçi :  3269
Aktif Ziyaretçiler :  75

GÜNDOĞMUŞ & YÜKSEK TAŞELİ PLATOSU EĞRİDİR GÖLÜ

 

 
 
Geçen sene Antalya civarına çok kar yağdı, Taşeli Platosu karlar içerisinde ayrı güzeldi. Ben bu sene maalesef yasaklardan dolayı Yüksek Taşeli Platosuna gidemedim. 22 Mayıs 2020’de Dağcı Ömer Faruk Gülşen’le birlikte üç fotoğrafçı doğasever, Taşeli Platosusun da gerçekleştirdiğimiz foto safariyi sizlerle paylaşmak istedim.
 
Akdeniz Bölgesinde, Orta Toros Dağlarının Geyik Dağı bölgesindeki plato, gölleri ve yaylalarıyla bakir bir bölgedir. Ekosistemi zengin flora, fauna çeşitliliği, eşiz doğa görüntüleriyle ayrıcalıklıdır. Oldukça yaygın olan kireçtaşlarıyla, mağaralar bulunmaktadır. Halen bilinmeyen, sarkıtlar ve dikitler içeren mağaralarda mevcuttur. Pek çok derin vadi barındıran bölge, milyonlarca yıl önce yaşamış, denizel canlılarının kalıntılarını içeren çok sayıda fosil yatağı barındırmaktadır. Taşeli Platosu önemli antik kentlere de ev sahipliği yapmıştır. Bölgede antik kentler yeterince bilinmemekte olup, yağmacıların tahribine uğramış, kaderine terk edilmiştir. Yığma taştan yapılan eski yayla evlerinin, geçmişin izlerini taşıyan asırlık evler olduğu tahmin edilmektedir. Dağda Güvercinli, Arap, Gözlü, Elmalı Gıragan adları verilen kar delikleri bulunur. Deliklerden yaz aylarında kar çıkartılarak sıcak bölgelerde kullanılır.
 
Geçmişi antikçağlara dayanan Gündoğmuş ilçesinde Colybrassus, Casae Gelefi ve Taşavur gibi ören yerleri, 86 yerleşim bölgesi bulunmaktadır. İlçenin bir diğer özelliği ise 2 bin 890 metrelik Geyik Dağı etrafına serpişen Eğrigöl (Eğilgöl), Gelesandra, Kuruca, Alibeyler, Çaşır, Aliahmetler, Kadılar, Karaboynuzlar, Söbüçimen, Seyricek, Sülek, Yenicepazar, Aliköy, Gevne, Belenyurt, Namaras, Kovanlık, Dedemköy, Çaltı, Cündüre, Boğazoluk gibi yaylalara 800 senedir ev sahipliği yapmasıdır. Yöre sakinleri tarafından bölge Yedi İlçe Yaylaları olarak da anılır. Yaylalar grubunun ve platonun tam ortasından Eğrigöl Yaylası bulunur. İlçenin kuzeydoğusuna konumlanan Eğrigöl Yaylası, ismini yerleşimin ortasındaki gölden alır. Güneyini Geyik Dağı (2 bin 890), kuzeyini ise Karagöl (2 bin 531) ve Tanrı (2 bin 408) tepeleri bulunmaktadır. Yaylanın batısında İlvat, Duruca, Küllü gölleri yer alır.
 
Eğrigöl bir krater gölü olup, 6-7 km uzunluğuyla bu bölgenin en uzun gölü olma özelliğini taşır. Yörüklerinde yeri olan plato, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Anamur, Hadim, Bozkır ve Gündoğmuş Yörükleri tarafından da kullanılır.
 
Mayıs sonu, kar kalınlığı bazı yerlerde iki, üç metreyi buluyor. Kışın kapanan yollar, mayıs içerisinde, açılarak ulaşım sağlanıyor. Yüksek Taşeli Platosu; 2000 yıl önceden günümüze ulaşan Antik Likya yolu, yollarda göç eden sürüler, nefis kar manzarası eşliğinde, sudaki yansımalarıyla adeta büyülüyor. Binlerce endemik çiçekler, göl kenarında siyah leylekler, yılkı atları, Söbiçimen yaylasında kar sularının oluşturduğu Menderesler bize değişik görüntüler sunuyor. Geceleri çoban ateşlerinin aydınlattığı, tarihte İskender’inde ayak bastığı bu bölgede, koruma altına alınması için çalışmalar yapılıyor. Konya ve Antalya sınırında, Geyik Dağları'nın eteklerindeki Yüksek Taşeli Platosunda, el değmemiş doğası ve endemik bitkileriyle yaylacılar, doğa ve fotoğraf tutkunları ile kampçıları misafir etmeye devam ediyor.
 
Haber & Fotoğraflar Şahika Öner
 

 

Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  6.6.2021
İzlenme:  38
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Bodrum değil Tunceli
Bir zamanlar askeri operasyonların yapıldığı Tunceli'nin Kutuderesi Vadisi'nde bulunan Munzur Çayı sahili şimdi tatilcilerin gözdesi...Munzur çayı sahlilindeki renkli görüntüler Bodrum'u aratmıyor.

Efe'ce Haber Gazetesi [ 10.8.2009 Devamı
 
Piramitlerin sırrı ortaya çıkıyor
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Giza Piramitlerinin bilinen en eski parçası olan Keops Piramidi, aradan asırlar geçmesine rağmen sırrını hala muhafaza ediyor.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 14.8.2010 Devamı
 
Mehmet Kadıoğlu'nun şiirleri
Mahzunlaşmaya başladı garip gönlüm
Yaklaştı Kilis’ten ayrılık günüm
Dostlarım, arkadaşlarım, anam özüm
Yine burnumda tütecek, yok mu çözüm
Efe'ce Haber Gazetesi [ 2.9.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

TÜRKİYEYİ TÜRKÇÜLÜK KURDU
Hüseyin TOPRAK

TURİSTİK TATİL Mİ?...
M. Yahya EFE

Yarın Bayram!
Orhan SELEN

MODERN ANKARA NEREDE?
Harika ÖREN

Aklım ADA’da Kaldı
Belma Demir AKDAĞ

TOPLUMCA DEĞİŞTİK Mİ?
Ahmet GÖKSAN

TARİHİN YAKINI
Arzu KÖK

Batan Gemi
Dr. Doğan KUŞMAN

KURANI KERİMİ OKUMAK DEĞİL YAŞAMAK LAZIM!
Metin Mercimek

HOŞGÖRÜLÜK VE HOŞGÖRÜSÜZLÜK AİLEDE BAŞLAR
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Handan ÇÖLAŞAN

Yine günlarden bayram
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !
Şahika ÖNER

LAVANTANIN DAYANILMAZ CAZİBESİ
Ayten YAVAŞÇA

GÜNEŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ ÜZÜMLERİN AŞKI!
Fevziye ŞİMDİ

PANDEMİ VE YAZ AYLARINDA BESLENME
Alev YILDIRIMCI

BU BİR SOYGUNDUR
Münevver ÖZCAN

YENİDEN DENGELENECEĞİZ ..
Oktay ZERRİN

BUGÜN 23 NİSAN
Sevgi Ünal

DİKEN ÜSTÜ
Dr. İbrahim ATEŞ

ŞA’BAN’IN YARISI (BERAT) GECESİ
Samet Şimşek

Parçalanmış bir toplumda GENÇ olmak
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Mahmut SELÇUK

EVDE KAL TÜRKİYEM

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam