Kilis Yardımlaşma derneği 

 

 

 

Sevgisiz dostluk olmaz!

Devamı
 

 

 

  

 

Esnaf sıkıntı içinde

Devamı


magazin

 

FAİZESEVİM SANATTA ENGEL YOK VAKFIYLA EL ELE


Devamı

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  27078869
Bugün Ziyaretçi :  4214
Aktif Ziyaretçiler :  4214

Ölüm tarlalarından insan manzaraları
 

 Ölüm tarlalarından insan manzaraları

İbrahim Güneş/Kilis (Efece haber) -1951 yılında kaçakçılığın önlenmesi amacıyla gömülen mayınlardan olumsuz yönde etkilenen ve sakat kalanlarla mayınlı ölüm tarlalarında yaşamlarını kaybedenlerin Kilis’teki tarlalarında yakınları da bu alanların yabancı şirketlere tahsis edilmesine karşı çıkıyor.
 
Bir parça ekmek uğruna mayın tarlalarına girerek hayatını kaybeden ailelerin yakınları ile burada kolunu, bacağını kaybedip sakat kalanlar filmlere bile konu olduklarına dikkat çekerek, “Bu araziler yeniden tarıma kazandırılırsa bizler de oralarda iş bulur çalışır, ülke ekonomisine katkı sağlarız” diye tepkilerini dile getiriyorlar.
 
SURİYELİ ÇİFTÇİLER YILLARDIR BU ARAZİLERİ KULLANIYOR
Suriyeli çiftçilerin 'sıfır' noktası olarak kabul edilen yere kadarki topraklarında tarım yapmalarına imkân sağladı. Ancak Suriyeli köylüler zamanla bununla yetinmeyerek, Türkiye'nin kendi köylüsünden alarak mayın döşediği yerleri temizleyip buralarda da tarım yapmaya başladı.
Türkiye'nin bu konudaki sessizliğini fırsat bilen Suriyeli çiftçiler, tampon topraklarımızda pamuk ve zeytinin yanı sıra organik domates, salatalık, üzüm ve patlıcan gibi meyve ve sebzeler yetiştiriyor.
Hatta bundan dolayı bazı noktalarda sınır taşlarının zeytinlikler arasında kaybolduğu ileri sürülüyor. 50 yıldır işlenmeyen bu toprakların şimdiye kadar ülke ekonomisine olan kaybı 200 trilyon olarak hesaplanıyor. Suriye'nin, kullandığı topraklarımızdan elde ettiği gelirin ise yaklaşık 20 katrilyon olduğu ileri sürülüyor.

FİLMLERE KONU OLAN MAYINZEDELERİN DRAMI
Mayınlı alanı kullanarak, Suriye'ye giderken mayın patlaması sonucu ölen, sakat kalanların hayat öykülerinin ünlü sinema oyuncuları tarafından filmlere taşınması yürek burkan görüntüler oluşmasına neden oldu. Birçok televizyon kanalı ile ulusal gazeteceler, dergiler ile yabancı televizyon kanalları, mayınzedelerin dramlarını ekranlarına ve gazetelerine taşıdı. 1990'lı yıllardan beri sürekli kaldırılması gündemde olan mayınların bir türlü kaldırılmaması sınır köylerinde yaşayan vatandaşlar arasında hayal
kırıklığına yol açtı.

MAYINDE BACAĞINI KAYBEDENLER

                   Ahmet Çay

                                                                                  
78 YAŞINDAKİ AHMET ÇAY, EVLENEMEDİ
Çerçili köyünde 40 yıl önce tarlada otlayan ineklerini eve getirmek isterken mayına bastığı için tek bacaklı kalan 78 yaşındaki Ahmet Çay, evlenecek eş bulamadı. Ahmet Çay, sakat bir insan ile kimsenin evlenmeyeceğini belirterek, "Mayında ayağım gittiği için evlenemedim. Sakat olduğum için ve ekmek paramı kazanamayacağım için kimse benimle evlenmedi. Mayınlar temizlendikten sonra arazinin bize verilmesini istiyorum" dedi.

                   Hamza Demir 
Evli ve 4 çocuk babası olan Hamza Demir(53), tarlasını sürdüğü sırada mayının patlaması sonucu ayağını kaybettiğini belirterek, "Sel ve doğal afetten ötürü mayınlı alandaki mayınlar arazimizin içine girmiş, ben de tarlayı sürerken üzerine bastım ayağım koptu. Ben mayın mağduruyum, mayın temizlendikten sonra bize verilsin, bir kaç dönüm de olsa bize verilmesini istiyorum" şeklinde konuştu.
Evli ve 12 çocuk babası Hamza Demir(74) ise tarlasına giderken mayın patlaması sonucu ayağından yaralanarak, sakat kaldığını söyledi.

                                       Mustafa Yılmaz
Evli ve 8 çocuk sahibi Mustafa Yılmaz(71) ise 21 yaşında askerden geldikten sonra Suriye'deki yakınlarının yanına giderken mayın patlaması sonucu sakat kaldığını belirterek, "Ben sakat kalalı 50 yıl oldu. Zor günler geçirdim. Bize yardım edilmedi, bir yaşlılık maaşı bile bağlanmadı. Sınırdaki mayınlar kaldırılırsa, köylülere verilmesini istiyorum. Çünkü biz gerçekten bu mayınlardan mağdur olmuş insanlarız" diye konuştu.

Çerçili Köyü Muhtarı Mehmet Atmaca, mayınlardan herkesin mağdur olduğunu vurgulayarak, "1956 yılından beri çok sayıda kişi mayınlar yüzünden sakat kaldı. Mayınlı alanlar temizlendikten sonra mağdurlara dağıtılsın, ihaleye gidecek 2 zengine verileceğine, mağdurlara verilsin. Mayından mağdur olanlarla ilgilenen yok. Muhtar olarak benim de elimden gelen bir şey yok. Bir an önce biz Mayınlı yapmamasından sonra sınların kaldırılmasını istiyoruz. Sadece bizim köyümüzde mayınlar yüzünden 8-10 kişinin ayağı
gitti. Bana sorarsanız sadece 8-10 kişi değil tüm köy mağdur durumdadır" ifadelerini kullandı

 
CAMİNİN YARISI 'GÜVENLİ'
Kilis'in Akıncılar Köyü de Suriye sınırında. 40 haneli köydekiler mayınlı bölge ile dip dibe yaşıyor. Öyle ki mayınlı bölgeyi güvenlikli bölgeden ayıran tel örgüler köy camiinin tam ortasından geçiyor. Caminin minaresi güvenli bölgede, namaz kılınan kısmı ise mayınlı tarafta. Kadınlar tel örgülere, yıkadıkları çamaşırları kurutmaya asıyor.
Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  1.6.2009
İzlenme: 
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Şair Faruk Oray'da Efece Haber'de
Milli Şair Faruk Oray'da artık Efece Haber'de. "Sende yaşlanacaksın" isimli şiirini sizlere sunuyorz. Her hafta yeni bir şiirinı okuyacaksınız Efece Haber'de.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 23.10.2010 Devamı
 
İftar sofraları ve yöresel yemekler
İftar sofraları; mübarek Ramazan ayında akşam saatinde açılan sofralardır. İftar sofraları aile fertlerini, yakın dost ve akrabaları bir araya getiren bolluk bereket sofralarıdır.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 3.9.2009 Devamı
 
Yılın Annesi Melek İpek’e ödülü verildi
“Efece haber” İnternet Gazetemiz okurları tarafından “Yılın Annesi” seçilen hayırsever iş kadını Melek İpek’in ödülü, Gazetemiz İmtiyaz sahibi M. Yahya Efe tarafından “İpek Çiftliğinde verildi.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 26.5.2009 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

BÖLÜNEREK FEDERASYON DEĞİL BÖLÜNMEDEN KONFEDERASYON
Hüseyin TOPRAK

DEMİREL’Lİ BİR ANI…
M. Yahya EFE

Türkiye’de ki Suriyeli sığınmacılar
Harika ÖREN

Mucize Kadın Muazzez İlmiye Çığ
Belma Demir AKDAĞ

HAYAL BİLE KURAMIYORUM
Ahmet GÖKSAN

GERÇEĞİN BİLİNENİ
Münevver ÖZCAN

BÜTÜN BABALAR AYNI BİLİRDİM. ANLADIM Kİ DEĞİLMİŞ…
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Metin Mercimek

AŞK DUYGULARLA BAŞLAR, KALPTE OLUŞUR VE RUHTA YAŞANIR
Sevgi Ünal

PAYANDAM
Arzu KÖK

Gençler!...
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Fevziye ŞİMDİ

“Mahur Beste / Müjgan’la Ben Ağlaşırız”
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Nevin BALTA

3 Nisan ve Mülteci Çocuklar
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Handan ÇÖLAŞAN

Bu DÜNYA
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Şahika ÖNER

SONBAHARIN İÇİNDE!
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam