Kilis Yardımlaşma derneği 

 

 

 

Sevgisiz dostluk olmaz!

Devamı
 

 

 

  

 

Esnaf sıkıntı içinde

Devamı


magazin

 

FAİZESEVİM SANATTA ENGEL YOK VAKFIYLA EL ELE


Devamı

 
 
 
 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  27078828
Bugün Ziyaretçi :  4172
Aktif Ziyaretçiler :  4172

SİNCANLI HANIMLARA, SAĞLIKLI BESLENME YOLLARI
 
 

 
Ankara (Efece Haber) - Sincan Belediyesi’nin hanımlar için hizmette sunduğu Hanımlar Konağı’nda, sağlıklıhayatın altın kuralı olan doğru beslenme anlatıldı. Koru Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İldeniz Yılmaz, hanımlara hem sağlıklı hayatın ipuçlarınıverdi hem de diyet yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Hanımların yoğun ilgisi ile karşılaşan Yılmaz, soru yağmuruna tutuldu.
 
Sincan Belediyesi’nin ilçedeki hanımlara özel tahsis ettiği Hanımlar Konağı’nda sağlık toplantılarıhız kesmeden devam ediyor. Hanımların büyük ilgi ve beğenisi ile düzenlenen seminerlerin bu haftaki konusu Beslenme ve Diyetti. Koru Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İldeniz Yılmaz tarafından verilen seminerde; dengeli ve doğru beslenmenin önemine vurgu yapıldı. Sağlıklı beslenmenin doğduğumuz andan itibaren gerekli olduğunu belirten Yılmaz, hanımlara diyet yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları da anlattı.
.

 
SAĞLIKLI YARINLAR
Enerjik ve mutlu bir hayatının altın kuralının sağlıklı beslenme olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İldeniz Yılmaz, “ Sağlıklı hayatın ilk kuralı, doğru beslenmekten geçiyor. Doğru ve dengeli beslendiğimizde hayatımız daha enerjik ve daha mutlu geçiyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri doğru karşılarsak ilerleyen yaşlarda oluşması muhtemel hastalıkların da önünü kesmiş oluruz. Hayatımızın sağlıklı ve mutlu geçmesini istiyorsak beslenmemize çok dikkat etmeliyiz.” dedi.
 
OBEZİTE BİR HASTALIKTIR!
Ülkemizde kadınların %41’i erkeklerin ise % 21’in obezite ile karşıkarşıya olduğunun altını çizen Yılmaz; “ Obezite bir hastalıktır. Bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hasta önce hasta olduğunu farkına varmalı ve kilo vermeye istekli olmalıdır. Bir kişinin kendisinin obezite olup olmadığınıanlamasının çok kolay bir yolu var. Kadınların bel çevresi 88 cm erkeklerin ise 102 cm üzerinde ise bu durum kişinin obezite olduğunu gösterir. Bu durumda bir diyetisyen ile görüşmek gerekir.” dedi.
 
“MUCİZE DİYET YOKTUR”
Bir ayda verilen 10 kilonun sağlıklı olmadığını katlanarak kısa sürede geri alındığını belirten Yılmaz; “ Mucize diyet yoktur. Diyetler öncelikle kişiye özel olarak hazırlanır. Kişinin vücut yapısına ve yaşam şekline bakılarak diyet listesi çıkarılır. Zayıflama hapları ya da zayıflama çayları ile vücuttan yağ değil bize gerekli olan su atılır. O yüzden ani kilo vermeler birden zayıflamalar kişinin kas kaybına yol açabilir. Diyetin sağlıklı olanı yavaş yavaş fakat kalıcı kilo vermektir. Bunun içinde sabır gerekir.” dedi.
 
BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ ŞART
Sağlıklı beslenmenin en önemli kuralının besin çeşitliliği olduğunu söyleyen Yılmaz; “Soframızı bir yonca yaprağı gibi düşünmeliyiz. Bu yonca yaprağının ilkine peynir, süt, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinleri koymalıyız. İkinci yaprağa ise, et, balık, tavuk gibi protein içerikli gıdaları, üçüncüye ise, tahılları ve kuru bakliyatlarıkoymalıyız. Son olarak dördüncü yaprağa ise sebze ve meyveyi koymalıyız. Her öğünümüzde saydığım 4 besin çeşidinden de bulundurmaya özen göstermeliyiz. Bu bizi zinde, mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamamıza yardımcı olacaktır.” dedi.
 
TAHILLAR, DİYETİN VAZGEÇİLMEZİ
Haftada iki kez mutlaka tahıl tüketilmesini gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Buğday, nohut, mercimek, kuru fasulye gibi tahılları haftada en a iki kez tüketmemiz gerekiyor. Tahıllar B vitamini açısından büyük bir kaynak bizim için… B vitamini ilerleyen yaşlarda alzaymır hastalığına yakalanmayı önlüyor. Aynı zamanda tahıllar, posalı olduğu için sindirim için de çok gerekli… Tok tutması ve kola sindirilebilir olmasından dolayı diyetimizin vazgeçilmezi tahıllardır.” dedi.
 
BOL BOL SU TÜKETİLMELİ
Herkesin en az günde 8-10 bardak su tüketmesi gerektiğine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr.İldeniz Yılmaz; “ Su bizim en temel içeceğimiz olmalı… Susamayı beklemeden belli aralıklarla su tüketmeliyiz. Çay kahve gibi içecekleri fazla tüketmemekte yarar var. Yeterli su alımı; kabızlığın önlenmesinde, normal böbrek fonksiyonlarının sürdürülmesinde yardımcıdır. Bu da sağlıklı ve kolay bir şekilde kilo vermenin önünü açan en temel anahtardır.” dedi.
 
EGZERSİZ ÖNEMLİ
Sağlıklı yaşamın, doğru beslenme düzenli egzersiz yapma ve düzenli bir hayattan geçtiğini belirten Yılmaz; “ Hayatımızın her alanına fiziksel aktiviteyi uyarlamalıyız. Yürüyüş bunun en temelidir. Sağlıklı yaşam ve kilo vermek için 1 saat kesintisiz yürüyüş yapmak ay da herhangi bir fiziksel aktivite de bulunmak gerekiyor. 1 saat kesintisiz spor yapmak çok önemli. Metabolizmamız 40 dakikaya kadar ısınıyor ve aktiviteye kendini hazırlıyor. 40 dakikadan sonra vücut yağ yakmaya başlıyor. Bu nedenle kesintisiz 1 saat spor kısa sürede kilo vermek için olmazsa olmazdır.” dedi.
Ekleyen:  Efe'ce Haber Gazetesi
Ekleme Tarihi:  7.10.2013
İzlenme: 
Yazdır:Yazdır
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Sağlıkla ilgili sorularınızı bekliyorum
Sağlıkla ilgili sorunlarınız ve sorularınız varsa dr.p.yavasca@gmail.com adresine gönderirseniz sizleri de cevaplamaya çalışırım.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 3.9.2009 Devamı
 
Bebeğinize hangi aşıyı yaptırmalısınız?
Bir bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için, hastalık etkenleriyle karşılaşmadan önce, henüz sağlıklı iken aşılanması gereklidir.
Efe'ce Haber Gazetesi [ 20.12.2009 Devamı
 
Sağlıklı kalbe giden 10 yol
Bilim adamları kalp ve damar sağlığını korumak için yapılması gerekenleri listeledi

Efe'ce Haber Gazetesi [ 21.2.2011 Devamı
 
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

BÖLÜNEREK FEDERASYON DEĞİL BÖLÜNMEDEN KONFEDERASYON
Hüseyin TOPRAK

DEMİREL’Lİ BİR ANI…
M. Yahya EFE

Türkiye’de ki Suriyeli sığınmacılar
Harika ÖREN

Mucize Kadın Muazzez İlmiye Çığ
Belma Demir AKDAĞ

HAYAL BİLE KURAMIYORUM
Ahmet GÖKSAN

GERÇEĞİN BİLİNENİ
Münevver ÖZCAN

BÜTÜN BABALAR AYNI BİLİRDİM. ANLADIM Kİ DEĞİLMİŞ…
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Metin Mercimek

AŞK DUYGULARLA BAŞLAR, KALPTE OLUŞUR VE RUHTA YAŞANIR
Sevgi Ünal

PAYANDAM
Arzu KÖK

Gençler!...
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Fevziye ŞİMDİ

“Mahur Beste / Müjgan’la Ben Ağlaşırız”
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Nevin BALTA

3 Nisan ve Mülteci Çocuklar
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Handan ÇÖLAŞAN

Bu DÜNYA
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...
Şahika ÖNER

SONBAHARIN İÇİNDE!
Mehmet KADIOĞLU

Efece Haber'de
Sevinç ŞİMŞEK

Bilgimiz yok, zikrimiz AŞI !

 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam