Kilis Yardımlaşma derneği 
 

 

 

 

 

Sevgisiz dostluk olmaz!

Devamı  

 Türkiye'nin tek buz müzesi binlerce ziyaretçi ağırladı

 

 


  

  
14 MAYIS'TAKİ SEÇİMLER İÇİN 6 ADIMDA OY

KULLANMA REHBERİ 
DEVAMI

 

magazin

NEVİN BALTA'NIN SON
KİTABI YAYINLANDI

 Devamı 

CACA OYUNU CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ'NDE


 

 

 

Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Temel ile Röportaj 


Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, vefatının birinci yılında yad ediliyor.


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI FİLM ARŞİVİ

 
 
 
  AKPINAR Temmuz 2017 Sayısı
 
 
 AKPINAR Mart 2017 Sayısı
 
 
 
Bir insanlık dersi...
 
 

 Orhan SELEN

Devamı

 

  
Hava Durumu Bilgileri

 
Döviz Kurları

Anket
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  29069679
Bugün Ziyaretçi :  9006
Aktif Ziyaretçiler :  9006

REZİDANSTAN MAHALLE ARASINA
 
Evet, yazımın başlığından anladığınız gibi oğlumun oturduğu o yana yakıla anlattığım rezidanstan kiralık bir daire bularak taşındım. Taşındım ama taşınana kadar gözlerimle ağzım açık kalmaktan neredeyse yüzümün şekli değişecekti.
Öyle sokak sokak gezecek, ev arayacak zamanlar değil tabii, internetten bakındım durdum aylarca.
 
Diyeceksiniz ki bir emlakçıya gitseydin daha çabuk bulurdun. Emlakçıya gitmem için belirli bir iki bölgeyi tercih etmem gerekiyordu. Kriterlerim biraz fazla, kira limitim de sınırlı olduğundan artık nerede bulursam demeye başladığım için internet en uygun geldi.
 
Geldi ama günlerce bana da geldiler. Birkaç siteye üye oldum hani aradığınız kriterdeki evleri derleyip haftalık hatta günlük olarak size iletiyorlar ya o siteler. Sonra yolladıklarına bakmaktan gına geldi. Yer uysa asansörlü olmadı bina, ya da eski yapı çıktı. Balkon isterim dedim bana Fransız balkonlu evler yollayıp durdular. Yani onlar da balkonsa ben de Fransız olayım. Balkon dediğine en az iki sandalye bir masa sığsın değil mi? E, bir de millet benim balkonumun içini görmesin, ben de onlarınkini tabii. Ya da iki üç depozit isteniyor. O da işime gelmedi. Bazılarının aidatlarını görünce hele. Üstelik site, rezidans olmadıkları halde. Ha, bu arada oğlumun oturduğu rezidansta aidat 700 lira olmuş. Yüzde 70 zam yapılmış site aidatlarına her yerde.
 
Kriterlerimin başında çatı katı geliyordu ama baktım olacak gibi değil normal katlara da bakmaya başladım. Ve çıtayı 3 bin liraya yükselttim. Yükselttim de ne oldu. Yok! Yok bulamadım bir türlü gönlüme göre. Tam buluyorum asansörü yok falan.
 
Bu arada rastladığım daireleri size aktarayım.
Öncelikle en az fiyattan başlarsanız aramaya ev arkadaşı ilanları çıkıyor. Onlarda da 2 bin lira isteyen bile var bir oda için. Neymiş ortak kullanımlı banyo, mutfak varmış. Yok artık, ne yapacaktı tutan kupkuru odada. Bunları belirtebiliyorlar bir şey bahşediyorlar gibi bir de.
 
Ardından az çok ne amaçla kullanılacağı belli olan günlük, hatta saatlik ilanlarla da karşılaştım. E, kardeşim filtre diye bir şey var uygulasana derseniz en fazla 2 bin lira limit koyunca karşınıza bunlar gelebiliyor.
 
Adamlar badana bile yapmaya gerek duymadıkları bodrum katını ki rutubet adeta gel bekliyorum diye bağırıyor görüntülerde 2 bin liraya kiralıyorlar. Pencere falan hak getire. Bir de Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar ilanın başına FIRSAT diye yazmamışlar mı?
 
Bazı dairelerin de tüm özellikleri tuttu. Gelgelim banyosuna sıra geldiğinde hayret ettim. Duş kabini yapmışlar iyi güzel ama yanındaki tuvalet alaturka. Yani yerde. İnanılacak gibi değildi manzara. Banyosunda normal tuvaleti olup alaturka tuvaleti ayrı olan yerler de çoktu, onlara sözüm yok.
 
Çatı katından vazgeçmemin sebeplerinden biri de son ekonomik koşullardan sonra dublekslerini ikiye bölüp kiraya verenler yüzündendi. Ortak elektrik, su kullanımına bir türlü aklım yatmadı. Bir de bazı çatı katlarının teraslarında ilave demir kapılar görmek beni şaşırttı. Benim çatı katlarını tercih etmemin sebebi, küçükken çok mutlu bir aileye sahip arkadaşımın ablalarıyla beraber evlerinin çatı katında bir odayı paylaşmaları, o odaya gelen sinideki nefis yemekleri güle oynaya yememizin yanı sıra güvenli olmasıydı. Sonradan baktım ki çoğu çatı katında bir atlamalık duvarla bitişik daire var.
 
Eşyalı olarak kiralamak isteyenlerin çoğu nerede atılacak, işe yaramayacak eşyaları var doldurmuşlar daireye. Bir tanesi adeta ufak bir halı dükkânıydı örneğin. Yerdekiler yetmemiş bir de rulo rulo halıları duvarlara yaslamışlar.
Öyle ilanlar var ki adam döküntü evini kiraya veriyor ama evi tamir ettirip kiradan düşecekmiş kiralayan. Usta, malzeme koşturması olmadan ev yenilemenin çözümü. Oh ne güzel!
 
Tam buldum diyorsunuz, hem de sahibinden. Koşturup gidiyorsunuz ev sahibi %12 komisyon istiyor. Emlâkçıdan kiralasam komisyon vermeyecek miydin diye pişmiş kelle gibi sırıtarak.
 
Böyle pürtelâş kiralık ararken istediğim gibi bir daire gördüm sanki. Sonra o ilanı kaybettim. Alışkındım zaten. Daha ilanı görür görmez ararım, hemen gel der emlakçi, giderim üstelik taksi tutup maalesef şimdi tutuldu diye sözlerle boynu bükük dönerim. O ilan da tutulmuştur diye düşünürken bir de baktım tam benim istediğim gibi bir yer var. Üstelik çatı katı. Hemen telefon ettim tabii. Aynı durum. Hemen gelin, talip çok. Atladım taksiye. Yakın da değil hani. Neyse evi gördüm bu kez. Beğendim. Fiyatı da beğenmeme etkendi. Tutacağım dedim.
 
Komisyonunu verdim. Eve döndüğümde tuvaleti neredeydi, buzdolabının yeri neredeydi diye düşünüyordum o başka. Çatı katı olduğu için kombi alarm sistemi yüzünden bir hafta gecikmeli taşınabildim. Bir de baktım ki alt katla bir olan elektrik, su süzme saatli. Ama onun da ödeme yöntemi varmış meğer. Yavaş yavaş öğreniyoruz. Ev sahibim de yeni almış dairesini alt katta oturuyor. Yani dubleks ikiye bölünmüş. Kısmet işte diyorum sık sık.
 
Şirin çatı katıma gelecek olursak sanki ada vapurundayım. Terasım kocaman. Üstelik yanında bitişik daire yok. Birkaç kez kahvaltı bile yaptık biri gelip biri giden martılarla. Sabahları penceremi gagalayıp uyandırıyorlar. Yumurta sarısı ve ekmekle besliyorum onları genellikle. Terasımdan Aydos Dağı’na selam verirken sokakta top oynayan çocukların seslerine kamyonetlerden patitizzz, suvaaan bağrışları, Çankırı Tuzu geldi anonsları karışıyor. Apartmanın karşı köşesinde minik bir mahalle bakkalı var. Yukarıdan sepet sallandırıyorlar bakkal istediklerini hemen koyuyor. Üç harfli marketler adım başı. Aradığınız her dükkânı bulabiliyorsunuz caddelerinde. Bir zamanlar senet imzalayıp aylık ödemelerle eşya alırdık ya burada onu da gerçekleştirip kendime elden taksitle dolap, şifonyer, komodin bile aldım. Pazartesi günü pazar kuruluyor evimin yakınında. Otobüse binmek için üç dakika yürümek yeterli. Ve kütüphane de yakınlarda. Özetle cıvıl cıvıl bir mahallede yaşamaya başladım. Tabii daha çok keşfedilecek yerleri var. Marmaray’a giden kestirme yolu öğrenmem gibi. Zamanla olacak mutlaka.
 
Benim ev tutma maceram böyle ama sanmayın ki her şey güllük gülistanlık. Üç günde 100 liralık doğalgaz faturası gelince soğukla inatlaştım bir süre. Kim kazandı derseniz tabii ki Şubat soğuğu. Daha bunun kapıdan baktırıp kazma kürek yaktıranı var. Göreceğiz bakalım.
 
Ceyda Sevgi Ünal
 
 

 

 

Ekleyen:  Sevgi Ünal
Tarih:  22.2.2022
İzlenme: 
Yazdır:Yazdır
Eklenen Yorumlar 
Sevgi Ünal Yazıları
YETİŞMEK İMKÂNSIZSevgi Ünal [ 14.8.2023 Devamı
KESİLİYORUZSevgi Ünal [ 2.8.2023 Devamı
ÖLÜMÜN DE HAYIRLISI Sevgi Ünal [ 7.4.2023 Devamı
Ölümün de HayırlısıSevgi Ünal [ 23.3.2023 Devamı
UMUT YILISevgi Ünal [ 1.1.2023 Devamı
KIZ DOĞDUSevgi Ünal [ 10.12.2022 Devamı
HAKKI & HAKİYESevgi Ünal [ 20.11.2022 Devamı
HAKKI&HAKİYESevgi Ünal [ 20.11.2022 Devamı
HAKKI&HAKİYESevgi Ünal [ 20.11.2022 Devamı
14. YIL KUTLU OLSUNSevgi Ünal [ 9.11.2022 Devamı
KADINSAN RAHAT YOKSevgi Ünal [ 21.9.2022 Devamı
STETOSKOPLAR KANLANMASIN ARTIKSevgi Ünal [ 12.7.2022 Devamı
PAYANDAMSevgi Ünal [ 19.6.2022 Devamı
ÜÇ HARFLİLERLE ÇALIŞANLARSevgi Ünal [ 14.6.2022 Devamı
ÖLÜMÜN KAREKODUSevgi Ünal [ 26.5.2022 Devamı
23 NİSAN’IMSevgi Ünal [ 23.4.2022 Devamı
BİBER DOLMASISevgi Ünal [ 11.4.2022 Devamı
14 MART TIP SUSKUNLUĞUSevgi Ünal [ 14.3.2022 Devamı
KADINMIŞIMSevgi Ünal [ 7.3.2022 Devamı
REZİDANS KADINIYIM ARTIKSevgi Ünal [ 5.1.2022 Devamı
DİKEN ÜSTÜ Sevgi Ünal [ 14.9.2020 Devamı
CORONALI BAYRAMLARSevgi Ünal [ 29.7.2020 Devamı
GEYİK MUHABBETİSevgi Ünal [ 17.7.2020 Devamı
BEN BİR KORKAĞIM Sevgi Ünal [ 22.6.2020 Devamı
BABALAR EVİMİZİN DİREĞİDİRSevgi Ünal [ 20.6.2020 Devamı
SÜTYENİMDEN YAPSAM Sevgi Ünal [ 8.4.2020 Devamı
SÜTYENİMDEN YAPSAM Sevgi Ünal [ 8.4.2020 Devamı
DEFOL CORONA Sevgi Ünal [ 23.3.2020 Devamı
SUSMA KADINSAN KONUŞMAN GEREKSevgi Ünal [ 8.3.2020 Devamı
YAŞLININ KUM SAATİ Sevgi Ünal [ 6.2.2020 Devamı
KANAL TEDAVİSİ Sevgi Ünal [ 1.1.2020 Devamı
ÖĞRETMEN OLMAKSevgi Ünal [ 24.11.2019 Devamı
BİREBİR ON BİRSevgi Ünal [ 8.11.2019 Devamı
SESSİZ AYAKKABILAR YÜRÜYÜŞÜSevgi Ünal [ 20.10.2019 Devamı
HADİ SALLANMAYALIMSevgi Ünal [ 27.9.2019 Devamı
Sayfalar : 1  2  3  4  5  6  7  8  
Yazarlar
Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

HEM HER ŞEY DEĞİŞECEK HEMDE TÜRKİYE DEĞİŞMEYECEK
M. Yahya EFE

Trafik canavarlarına kim dur diyecek?
Hüseyin TOPRAK

KEHANET…
Harika ÖREN

Begonvil Gölgesinde Adalar
Metin Mercimek

KALİTELİ YAŞAM ALZHEİMER RİSKİNİ AZALTIYOR
Belma Demir AKDAĞ

SESSİZ MUHALEFET
Ahmet GÖKSAN

KASNAĞIN AVARASI
Sevgi Ünal

YETİŞMEK İMKÂNSIZ
Münevver ÖZCAN

TANIK OL KARAR VER
Dr. İbrahim ATEŞ

ÂŞÛRÂ GÜNÜNÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Nevin BALTA

İzmir İktisat Kongresi 100 Yaşında
Şahika ÖNER

BENİM ANNEM!
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok
Fevziye ŞİMDİ

ANADİL VE ANADİL EĞİTİMİNDE MASALLARIN ÖNEMİ
Günseli RUMELİOĞLU

EVRİMİN GÜNCELLENMESi
Yekta Güngör ÖZDEN

Ne günlere kaldık…
Oktay ZERRİN

Anadolu Mektebi Okul Paneli
Arzu KÖK

Gençler!...
Dr. Doğan KUŞMAN

Müslüman mısınız?
Alev YILDIRIMCI

Zaman yok
Handan ÇÖLAŞAN

Bu DÜNYA
Bekir COŞKUN

Yazı bilmem
Orhan SELEN

UNUTKANLIK SALGINI
Elveda TANIK

LEBALEB KONGRE...

>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  

 


>>>>>>>>>>>>>>>>>
 

 

 

 

Her Hakkı Saklıdır. Efe'ce Haber Gazetesi © 2008 Tasarım : Linear Yazılım

Reklam